NOC VĚDCŮ

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak může věda působit, ale na Západočeské univerzitě vám během Noci vědců ukážeme, že ke každému tajemství existuje klíč. Pojďte i na Fakultě aplikovaných věd objevovat tajemná zákoutí vědy a nechejte se vědci a vědkyněmi inspirovat k vlastnímu poznávání a zkoumání zákonitostí světa kolem nás nebo k dalšímu studiu.

V roce 2023 proběhla Noc vědců 6. října a již nyní se těšíme na ročník 2024! Ale mezitím ještě zveme na Týden Akademie věd a Den otevřených dveří.

Program v budově Fakulty aplikovaných věd

Co jste mohli na FAVce vidět a zažít v posledním ročníku Noci vědců?

  • Poznali jste, co se skrývá v tajemném bludišti, a pohráli jste si s robotickými artisty.

  • Na stánku Fakulty zdravotnických studií jste se dozvěděli více o radiologii a záchranáři vás přímo naučili základům resuscitace. Pokud jste chtěli, zjistili jste prostřednictvím specializovaného přístroje přesný podíl svalové hmoty, tělesného tuky, množství vody atd. Prostřednictvím anatomických modelů jste nahlédli do anatomie nervového systému, kostí, kloubů a svalů. 

  • Odhalili jsme spolu tajemství manského domu hradu Křivoklát. Díky pečlivé práci archeologů jste si mohli prolédnout stavební podobu někdejšího sídla hradních manů, který 18. března 1422 vyhořel. Archeologický výzkum Tomáše Durdíka v 70. a 80. letech 20. století přinesl nejen unikátní kolekci archeologických nálezů, ale poskytl také informace potřebné k virtuální rekonstrukci této části hradu Křivoklát.

  • Přes multimediálního průvodce projektu Pergrinus Silva Bohemica jste si prošli vybraná barokní poutní zastavení mezi Českem a Bavorskem a viděli jsme ukázky virtuálních i tištěných 3D modelů barokních památek.

  • Geoprostorová data vztahující se k budoucnosti reprezentovala webová aplikace Traffic Modeler, která umožňuje zobrazovat a simulovat dopravní situace v budoucnu na základě zvolených dopravních omezení. Budoucí proměny města Plzně nabídl územní plán včetně ukázek připravovaných projektů zástavby, obchvatů či dalších zajímavých projektů.

  • S kolegy z Fakulty filozofické jste se jinýma očima podívali na vědění a lásku k modrosti.
  • I zvuk může léčit a nejde o magii, ale ryzí fyziku. Zvuk je totiž výsledkem vibrací, které jsou součástí všeho, co existuje, neboť nic ve vesmíru není statické. Seznámili jsme vás s frekvencemi tvořenými pomocí terapeutických ladiček. 

  • Nabídli jsme vám Smart Train, zábavný model vláčků pro kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Zase o krok blíže k poznání neurofyziky. 

  • V další expozici jste mohli odhalit kultovní pózy hrdinů a slavných lidí jejich předvedením před systémem umělé inteligence a dozvědět se o jeho využití na Fakultě aplikovaných věd. 

  • Mohli jste získat všechny potřebné informace o možnosti darování krve formou bezpříspěvkého dárcovství. Darujte krev, zažijte hrdost!

Pořádáme řadu zajímavých akcí pro veřejnost. Jste vítáni, těšíme se na vás!